فاز متر
پویش فاز متر
مركز اوج؛ نوجوانانه ترين اتفاق سال را رقم مي زند

مركز اوج؛ نوجوانانه ترين اتفاق سال را رقم مي زند

«ریلیتی شو» در ایران با عنوان «مستند مسابقه» یا معادل هایی نظیر برنامه واقع آزما یا واقع نما شناخته شده است. این نوع نمایش واقعی تلویزیونی از دهۀ ۹۰ میلادی وارد خانه های مردم دنیا شد و سالهاست به عنوان یکی از جذاب ترین و پرکاربرد ترین قالب ها برای جذب مخاطب در شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای مطرح دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

نسل جدید این نوع برنامه ها با شیوۀ اجرای متفاوت به برنامه ای به نام «بیگ برادر» یا برادر بزرگ برمی گردد. این برنامه که توسط تلویزیون هلند ساخته شد، زندگی ۲۴ ساعتۀ تعدادی از افراد را طی مدت ۳ ماه و بی پرده به نمایش می گذاشت. طی این سالها، این گونه برنامه ها به شکل های مختلف در دنیا تکثیر و برای جذب بیشتر مخاطب نیز با نوع آوری­هایی همراه شده اند که گاه خطرناک هم هستند. به طور مثال سال 2015 در جریان ساخت یکی از این نوع برنامه ها به نام دراپد (Dropped) در شبکه اول تلویزیون فرانسه در اثر تصادف دو بالگرد حامل شرکت کنندگان، هشت نفر جان باختند و این رخداد تلخ بسیار مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.

دومینیک ولتون مدیر تحقیقات مرکز ملی تحقیقات و علوم فرانسه و متخصص رسانه ها در این خصوص معتقد است: «تنها مسالۀ پیدایش نمایش های واقعی تلویزیونی نیست بلکه موضوع، رقابتی شدن تصویر است. شکل این نوع نمایشها تغییر کرده یعنی از شکل مبتذل دورتر شده اما بیش از پیش دراماتیک، گران و ماجراجو شده است. دیگر بین زندگی خصوصی و زندگی عمومی، زندگی معمولی و زندگی خطرناک مرزی وجود ندارد و در این میان باید به مسالۀ اخلاق هم توجه کرد».

رئالیتی شو به همان اندازه که جذاب است تولید دشوار و پر هزینه ای نیز دارد که در آن ایده پردازی حرف اول را می زند. از همین رو گروه های تولید خاصی به سراغ آن می روند که توانایی کار پرفشار و مستمر در بازه های زمانی طولانی را داشته باشند. در ایران هم این قالب با ساخت مستند مسابقه «فرمانده»، «ضد گلوله» و «خانه ما» در سالهای اخیر بیشتر شناخته شد و توانست مخاطب بسیاری را به خود جلب کند. اما در تمام این سالها جای چنین تجربه ای در حوزه نوجوان خالی بوده است. یک رئالیتی شو با شرکت کننده نوجوان که مخاطب اصلی آن هم نوجوانان باشند چیزی است که تاکنون به روی آنتن تلویزیون نرفته است. شاید دلیل اصلی عدم اقبال برنامه سازان به ساخت چنین برنامه هایی بیشتر به مهجور بودن حوزه نوجوان و عدم تسلط برنامه سازان به اقتضائات و حساسیت های این حوزه باشد.

البته در روزهای اخیر خبر از آغاز پخش مستند مسابقه ویژه نوجوانان با عنوان «فاز» یا «فرزند ایران زمین» از شبکه دوم سیما نوید یک رویداد جدید در این حوزه را می دهد. آنچه از تیزرهای تلویزیونی و مصاحبه های منتشر شده بر می آید نشان می دهد تلویزیون ایران بلاخره در نقطه تلاقی قالب جذاب ریلیتی شو و برنامه سازی نوجوان قرار گرفته است و حضور چهره های سرشناس و امتحان پس داده در تولید برنامه های تلویزیونی اين اميدواري را بيشتر مي كند.

 نکته قابل تامل دیگر قرار گرفتن نام مرکز اوج کودک و نوجوان به عنوان متولی ساخت این برنامه است؛ چرا که سایر مستند مسابقه های شناخته شده تلویزیون که از آن نام برده شد هم در سازمان اوج ساخته شده است و گويا اين مركز در سياست هاي جديدش قرار است تمركز جدي تري در حوزه نوجوان داشته باشد و به يكي از مراجع اصلي هدايت و توليد محصولات فرهنگي هنري در حوزه كودك و نوجوان كشور تبديل شود.

«فاز» قرار است با شرکت 28 نوجوان دختر و پسر طی هفت مرحله در بازه زمانی دو ماهه به روی آنتن برود و با شعار «نوجوانانه ترین اتفاق سال» رونق شبهای سرد زمستان 96 باشد؛ آن هم با موضوعی که فعالیت های اجتماعی و عام المنفعه نوجوانان را هدف گرفته است و هیچ شباهتی به قالب های دم دستی مسابقه مثل پاسخ به سوالات اطلاعات عمومی یا مهارت های ورزشی ندارد؛ بنابراين باید منتظر شد و نتیجه را تماشا کرد.

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}