فاز متر
پویش فاز متر
«فاز» جاي «نيمرخ» را براي دهه هشتادی‌ها می‌گیرد

«فاز» جاي «نيمرخ» را براي دهه هشتادی‌ها می‌گیرد

 

دوهفته‌ای هست که پخش مستند مسابقه «فاز» از شبکه دو و امید آغازشده و براي اولين بار مستند مسابقه‌ای (ریلیتی شو) نوجوانانه به روی آنتن تلویزیون رفته است.

 اين برنامه محصول اوج كودك و نوجوان است و تهیه‌کنندگی آن را احسان كاوه بر عهده دارد و در جریان اين مسابقه تلویزیونی 28 نوجوان دختر و پسر در گروه‌های مجزا طی 7 فاز در مراحل جذاب و دیدنی برای حل مسائل اجتماعی پیرامون خود به رقابت می‌پردازند. آن‌ها در این مسیر باید از استعداد، خلاقیت و مهارت کارگروهی خود کمک گرفته و حمایت مادی و معنوی دیگران را نیز به سمت ایده و فعالیت خود جلب کنند.

در پایان این مسابقه برگزیدگان نشان «فرزند ایران‌زمین» را از آن خود و جایزه اعتباري یک‌صد میلیون تومانی این مسابقه را در قالب حمایت برای اجرای طرح برگزیده دریافت می‌کنند. در ادامه گفتگوي مژ‌ده لواساني مجري اين مستند مسابقه تلويزيوني را باهم مرور می‌کنیم:

 

 

خانم لواساني از همكاري با مستند مسابقه فاز برايمان تعريف كنيد چه شد كه به فاز پيوستيد؟

همیشه برایم دغدغه بود که برای نوجوانان امروزی‌ یعنی متولدین دهه ۸۰ کاری انجام داده باشم؛ مخاطباني كه تلویزیون هیچ کار ویژه و خاصی برايشان انجام نداده است. وقتی پیشنهاد اجرا برنامه فاز را گرفتم خیلی خوشحال شدم. چون این برنامه متفاوت بود. هم ساختارش هم دغدغه‌مندی آن برای نوجوانان و جامعه‌ای که آن‌ها در آن زندگی می‌کنند. اما در مورد نحوه پيوستن من به اين مستند مسابقه، بايد بگويم من برنامه جیوگی را دنبال می‌کردم و یک‌بار هم مهمان آقای دخانچی در جیوگی بودم و نحوه آشنايي من با عوامل اين برنامه به آنجا برمی‌گردد. حالا هم خوشحال‌ که در کنار یک تیم پرانرژی و خلاق دارم یک کار برای نوجوانان انجام می‌دهم.

 

اشاره كرديد كه تلويزيون براي نوجوانان دهه هشتادي كار خاصي نكرده است. به نظر شما برنامه‌سازی براي اين طيف مخاطب چه ويژگي دارد و به نظر شما فاز از اين استاندارد برخوردار است؟

بله شاید بشود گفت بعد از نیم‌رخ، تلویزیون برنامه جریان‌ساز برای نوجوانان نداشته است. همه امید ما این است که فاز این‌گونه باشد. چراکه خود نوجوانان در این برنامه و مسابقه نقش اول قصه هستند و خیلی با آن پلاتو گویی و گفتگوهای کارشناسانه  متفاوت است. حتی با دیگر مسابقه‌هایی که تابه‌حال برای نوجوانان ساخته‌شده است هم تفاوت جدی دارد. اینجا یک مستند مسابقه داریم که برایش فکر شده و همه‌چیز از پیش کاملاً طراحی و برنامه‌ریزی‌شده است. می‌توانم بگویم فاز با نمونه‌های خارجی ریلیتی‌شو در این حوزه، کاملاً برابری می‌کند.

یک برنامه نوجوانانه باید به‌شدت روح نوجوانانه داشته باشد. الآن دهه هفتاد نیست و متأسفانه برنامه‌سازان ما هنوز دارند برای آن نوجوان برنامه می‌سازند و درک درست و کاملی از نوجوان فعلی وجود ندارد. دارند نیم‌رخ می‌سازند اما نوجوان دهه هشتادی که الآن در دهه نود با موبایل و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و این‌ها سرگرم است، نیم‌رخ پسند نیست.

 برنامه باید به‌شدت به خود نوجوان نزدیک شود. این اتفاق در فاز می‌افتد و بچه‌ها در چالش‌هایی شرکت می‌کنند که خودشان نقش اصلی دارند.

 

نقش مجري در اين مستند مسابقه چيست؟

بخش عمده برنامه مسابقه است و هر قسمت چهار بخش دارد است. مشخصاً مجري در يك قسمت نقش اساسي دارد و با داوران و کارشناسان گفتگو می‌کند و در قسمت‌های دیگر برنامه هم به‌نوعی ربط دهنده بخش‌های مختلف مسابقه است.

 

خانم لواساني گويا شما براي پذيرفتن اجرا براي نوجوانان شرايط ویژه‌ای داشته‌اید. چطور شد كه با فاز همكاري كرديد؟

من الآن ۲۸ ساله هستم و از ۱۴ سالگی اجرا در تلویزیون را شروع کردم و اتفاقاً با یک برنامه نوجوانانه هم شروع کردم. الآن هم بعد از ۱۴ سال برگشتم به اجرای یک برنامه متفاوت برای نوجوانان و این خیلی برایم هیجان‌انگیز است؛ اما همان‌طور كه گفتيد من همیشه برای اجرای یک برنامه نوجوانانه گارد داشتم. در تمام این مدت هم بااینکه پیشنهادهایی داشتم اما نمی‌پذیرفتم چراکه فکر می‌کردم بعدازاین همه‌سال و این‌همه اجرا نباید دوباره به اجرای اولم برگردم؛ ولی فاز تفاوت داشت. یک برنامه و تجربه جدید است كه انرژی نوجوانانه کاملاً در تمام برنامه جریان دارد و به قول آقاي كاوه تهیه‌کننده برنامه فاز به نوجوانان می‌گوید: «اگر مشکلی پیش روی خودت می‌بینی و می‌توانی آن را حل کنی، حلش کن. منتظر نباش که دیگران حل کنند و تو نشسته باشی و غر بزنی. به‌جای آن آدم بی‌تفاوت و غرغرو، حساس، سازنده و یک کنشکر اجتماعی باش.»

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}